Home » zalewowe


Nawodnienia zalewowe stosowane były już w Starożytnym Egipcie. Państwo to rozwinęło się dzięki corocznym, regularnym a co za tym idzie dającym się przewidzieć wylewom Nilu. Wylewy te nanosiły żyzne muły na pola, które wykorzystując przy odpowiednim nakładzie sił i środków oraz odpowiedniej organizacji przynosiły dwukrotne, wysokie plony w ciągu roku.


Nawodnienia zalewowe wymagają płaskiego, wyrównanego terenu oraz stosunkowo dużej ilości wody. Warunki te występują często w dolinach rzek i dlatego nawodnienia te były tam od dawna stosowane.


Nawodnienia te polegają na zalaniu warstwą wody (grubość warstwy nie powinna przekraczać 25-30 cm) określonego, naturalnego zagłębienia i specjalnie ogroblowanego terenu. W czasie trwania zalewu woda wsiąka w glebę zwilżając ją a doprowadzane przez nią żyzne namuły osiadają na powierzchni gleby. Reszta wody zostaję odprowadzana a teren osusza się za pomocą sieci odwadniającej.


Nawodnienia zalewowe wykorzystywane są do takich celów jak:


- uprawa ryżu,
- przemywanie słonych gleb,
- oczyszczanie ścieków w środowisku glebowym,
- i inne.


Nawodnienia zalewowe są ograniczane w zastosowaniu rolniczym przez stosunkowo gęstą sieć rowów, doprowadzalników oraz ogroblowań przez co utrudniona jest komunikacja oraz prace agrotechniczne. System ten wymaga sporej ilości budowli (m.in. komunikacyjnych) i wysokich nakładów na konserwację. Ponadto okresowe nadmierne uwodnienie gleby uniemożliwia różnego typy zabiegi uprawowe (nawet nawożenie).