Home » ochronne – przeciw przymrozkowe

 

NAWODNIENIA OCHRONNE – PRZECIW PRZYMROZKOWE

 

Obecnie jednym z najskuteczniejszych sposobów ochrony sadów przed uszkodzeniami powodowanymi przez przymrozki wiosenne jest nadkoronowe deszczowanie.


W metodzie tej wykorzystuje się do tego celu fakt, że zmianom stanu skupienia wody towarzyszy wydzielanie lub pobieranie dużych ilości ciepła. Podczas zamarzania 1 l wody wydziela się aż 80 kcal ciepła. Poprzez nadkoronowe zraszanie można chronić kwitnące sady, gdy temperatura powietrza spada poniżej 0°C (maksymalnie do -7°C, – 10°C).


W przypadku tego typu deszczowni bardzo ważne jest zabezpieczenie zasobów wody (stawów, studni, rzek itp.). Do ochrony 1 ha sadu przed przymrozkiem z wykorzystaniem instalacji deszczownianych potrzeba ok. 20-45 tyś. litrów wody w ciągu 1 godziny.


Bardzo ważne jest aby stosować zraszacze charakteryzujące się niezawodnością pracy, wykonane z najlepszych materiałów, ponieważ nawet kilkuminutowa przerwa w deszczowaniu niweczy cały efekt a często nawet powoduje szkody.


Czynnikiem decydującym o uzyskaniu pozytywnego efektu ochrony przeciwprzymrozkowej może być włączenie i wyłączenie instalacji w odpowiednim czasie. Musi to nastąpić gdy temp. spadnie do 0°C. Niezbędne do tego celu są bardzo dokładne i sprawdzone przyrządy kontrolno-pomiarowe (termometry suche i mokre, sygnalizatory spadku temp. powietrza, wiatromierze, itp.)

 

      

      

 

W Europie Zachodniej liczące się gospodarstwa sadownicze wyposażone są w specjalistyczne nadkoronowe deszczownie służące do ochrony roślin przed przymrozkami. W Holandii chronionych jest ok. 50% upraw sadowniczych przy zastosowaniu tego typu instalacji deszczownianej.We Włoszech w Tyrolu takie urządzenia są w każdym sadzie, gdyż przymrozki zdarzają się na tamtym terenie co najmniej raz, a często kilkakrotnie w ciągu sezonu.


W Polsce od 2000 roku na założenie takich instalacji zdecydowali się producenci prowadzący intensywne sady i plantacje roślin jagodowych (np. borówki wysokiej).